Temperature Probe STTEMP30 (0 – 100°C)
Catalog Number:
Availability: In stock
Estimated shipping date 22/05/2026, order this item in the next
Temperature Probes
Temperature Compensation
SPECIFICATIONS
Electrode Type Temperature
Measurement Range 0 – 100°C
Cable 1.1 m
Shaft Material Stainless Steel
Dimensions 4.7 in x 0.47 in (120 mm x 12 mm) (LxØ)
Measurement Range (Temperature) 0 °C – 100 °C
Net Weight 2.8 oz (80 g)
Temperature Range 0 °C – 100 °C
Temperature Sensor 30 kΩ
Working Environment 50°F – 104°F, 85%RH, non-condensing (10°C – 40°C, 85% RH, non-condensing)
More Information
Temperature range (°C) 0ºC to 100ºC
Shaft material Stainless Steel
Dimensions (Shaft) 120 mm
Cable Length 1 m
Connector Cinch
Write Your Own Review
You're reviewing:Temperature Probe STTEMP30 (0 – 100°C)